Jak dobrać instalację fotowoltaiczną na podstawie otrzymanych rachunków za prąd?

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która zawsze się opłaca. Jednak najwięcej korzyści będziesz z niej czerpać, gdy precyzyjnie dopasujesz ją do swoich potrzeb.

Dobrze dobrana moc paneli PV zaspokaja nawet 100% zapotrzebowania budynku na energię. Jak dopasować moc instalacji do faktycznego zużycia prądu? Wielu osobom wydaje się, że wystarczy przeanalizować rachunki za prąd i voilà, a tak naprawdę, to już na tym etapie zaczynają się przysłowiowe schodki. Bo co powinno się brać pod uwagę, analizując rachunek za prąd? Jak dobrze dobrać moc instalacji do aktualnego zużycia i tego, co może się wydarzyć w przyszłości? Co się stanie, kiedy panele PV będą generowały za dużo lub za mało prądu?

W dzisiejszym artykule odpowiem na wszystkie najważniejsze pytania związane z doborem mocy instalacji fotowoltaicznej. Przedstawię również prosty przykład obliczania zapotrzebowania na prąd, który zobrazuje przybliżoną moc instalacji PV, dopasowaną do indywidualnych potrzeb gospodarstwa.

Jak analizować rachunek za prąd?

Rachunek za prąd to dokument, który z reguły nie jest dogłębnie analizowany. Na co najczęściej zwracamy uwagę? Suma do zapłaty i numer konta bankowego — nie da się ukryć, że są to elementy, które interesują nas w nim najbardziej. Inaczej do analizy rachunku za prąd powinni podchodzić ci, którzy zastanawiają się nad instalacją paneli fotowoltaicznych. Tak  naprawdę każda z umieszczonych na dokumencie informacji jest istotna i należy poddać ją wnikliwej analizie, o czym doskonale wiedzą specjaliści od instalacji PV. Aby we własnym zakresie oszacować zapotrzebowanie na energię elektryczną, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

Grupa taryfowa OSD (dystrybucja) G11

Grupa taryfowa OSD (dystrybucja) G11

 • długość okresu rozliczeniowego — to daje obraz tego, jak energia elektryczna rozkłada się na poszczególne miesiące w roku;
 • energię czynną — ilość kilowatogodzin zużytych w danym okresie rozliczeniowym, w przypadku montażu instalacji pv to właśnie koszt energii czynnej wraz z kosztami dystrybucji spada do zera złotych;prognozy zużycia energii elektrycznej — ta informacja jest bardzo istotna w przypadku, kiedy instalacja fotowoltaiczna ma pojawić się na budynku nowym, który jeszcze nie był użytkowany;
 • cenę sprzedaży energii elekektrycznej czynnej netto/brutto— przykład 0,27850 zł;
 • cenę dystrybucji energii – opłata dystrybucji zm. całodobowa – 0,18720 zł netto przykład;
 • cena sprzedaży + cena dystrybucji = wartość energii jaką zaoszczędzimy, mając instalacje fotowoltaiczną;
 • opłaty stałe – to opłaty, które się nie zmienią po montażu instalacji pv.

Pamiętaj, że do analizy i szacunku zapotrzebowania na moc instalacji fotowoltaicznej warto brać pod uwagę roczne rozliczenie zużycia energii elektrycznej.

Moc instalacji fotowoltaicznej — od czego jest zależna?

Moc instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Działając „na własną rękę” z pewnością łatwo pominąć szczegóły, które okazują się istotne podczas użytkowania modułów PV.

Na moc instalacji fotowoltaicznej wpływa:

 • kąt nachylenia paneli (kąt dachu lub kąt konstrukcji);
 • odchylenie względem kierunku południowego;
 • zacienienie — to, czy w pobliżu miejsca instalacji znajdują się wysokie drzewa lub obiekty zasłaniające promienie słoneczne takie jak kominy czy anteny satelitarne na dachu budynku;
 • miejsce przeznaczone na instalację modułów fotowoltaicznych, a tym samym ich ilość; ilość modułów zależy od mocy modułów; moduły o mocy 360 Wp mają wymiary 175 cm x 105 cm, natomiast moduły PV o mocy 450 Wp mają wymiary 210cmx 105 cm;
 • temperatura — optymalna pogoda dla działania paneli słonecznych to okres między majem a lipcem, wtedy nie ma upałów ani większych zachmurzeń (niższa temperatura powoduje wydajną pracę paneli PV).
zdjęcie instalacji

Zdjęcie instalacji

uzysk energii

Uzysk energii

Jak poprawnie dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Aby poprawnie dobrać moc instalacji fotowoltaicznej, należy dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na jej prawidłowe działanie. Poza wspomnianymi wcześniej szacowaniami zużycia energii elektrycznej oraz warunków geograficznych warto pamiętać także o dodaniu pewnego buforu (rezerwy). Dlaczego to takie istotne? Nasze potrzeby ciągle się zmieniają, a na rynku pojawiają się kolejne technologie i atrakcyjne rozwiązania. Być może dopiero po instalacji paneli fotowoltaicznych zdecydujemy się na pompę ciepła lub zakup elektrycznej hulajnogi. To dodatkowe zużycie prądu, na które trzeba być przygotowanym. Dlaczego? Kiedy instalacja jest za słaba, a zużycie energii mylnie oszacowane, dodatkowe komponenty, które będą uzupełniały pierwotną wersję instalacji, mogą okazać się dość kosztowne.
Z kolei, kiedy panele PV będą wytwarzały zbyt dużą ilość prądu, należy liczyć się z bezzwrotnymi stratami nadwyżki generowanej energii oraz zdecydowanie dłuższym czasem zwrotu inwestycji.

Przykładowe obliczenie mocy instalacji fotowoltaicznej

Pora na wykorzystanie teorii w praktyce. Jak w łatwy sposób zobrazować przybliżone zapotrzebowanie na moc instalacji fotowoltaicznej?

Do tego niezbędnych jest kilka informacji:

 1. kwota miesięcznego rachunku za prąd w zł,
 2. lokalizacja instalacji PV na dachu budynku, dla południa można przyjąć, że 1kWp instlacji PV rocznie wyprodukuje ok 1000 kwh energii elektrycznej, dla lokalizacji wsch-zach ok 800 kwh,
 3. współczynnik uwzględniający sposób rozliczania energii PV przez zakład energetyczny, (0,8 dla instalacji o mocy do 10,0 kWp, 0,7 – dla instalacji o mocy powyżej 10,0 kWp),
 4. produkcja roczna w kW.

Na potrzeby przykładu przyjmijmy poniższe dane:

 1. 200zł/0.65zł = 300 kWh/miesiąc
 2. 800 kWh (wartość odpowiednia dla instalacji skierowanych na wschód lub zachód, w przypadku instalacji skierowanych na południe byłoby to ok. 1000 kWh)
 3. 0,8, – współczynnik dla instalacji poniżej 10,0 kWp.

W pierwszej kolejności należy obliczyć roczne zużycie energii elektrycznej w naszym domu:
– 200 zł / 0,65 zł/kwh = 307 kwh/mies
– 307kwh x 12 mies = 3684 kwh / rok
– 3684 kwh/rok – tyle energii elektrycznej zużywamy rocznie w naszym domu
– 3684 kwh/rok x 1,2 = 4 420 kwh/rok ( 1,2 przewymiarowanie instalacji pv o 20% tak, aby pokryć energie pv oddawaną do Tauron).
Wynik:
Dla instalacji założonej:
a) 3684 kwh/rok – na dachu południowym moc instalacji pv = 4,42 kWp
b) 3684 kwh/rok – na dachu wsch- zach moc instalacji pv = 4,42×1,2= 5,3kWp

Po podstawieniu wartości z przykładu moc instalacji fotowoltaicznej dla miesięcznego kosztu 200 zł i instalacji skierowanej na wschód powinna szacować się na poziomie 5,3 kW.

Indywidualny dobór mocy instalacji fotowoltaicznej

Powyższy przykład daje jedynie przybliżony obraz zapotrzebowania na moc instalacji fotowoltaicznej. Aby odpowiednio dobrać ilość paneli PV do danego gospodarstwa, niezbędne jest wnikliwe przeanalizowanie wszystkich czynników wspomnianych w tekście. Moc instalacji fotowoltaicznej jest dobierana indywidualnie dla każdego klienta za pomocą specjalnego programu, obliczającego szacunkową produkcję energii. Na podstawie wszystkich zebranych informacji (roczny rachunek za prąd, dane geograficzne, liczba domowników, sprzęt elektroniczny i bufor) firma fotowoltaiczna przy wykorzystaniu programu projektowego dobiera odpowiednie moduły PV — moc instalacji dopasowanej indywidualnie do każdego gospodarstwa domowego.

 

Program projektowy – lokalizacja modułów na dachu

Program projektowy – lokalizacja modułów na dachu

Bilans energetyczny – symulacja produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej.

Bilans energetyczny – symulacja produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej.

Prognoza produkcji energii elektrycznej z instalacji PV.

Prognoza produkcji energii elektrycznej z instalacji PV.

 

Chcesz dowiedzieć się, ile miejsca powinieneś przeznaczyć na swoją instalację fotowoltaiczną? A może zastanawiasz się, jaka moc paneli PV będzie dla Ciebie optymalna? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji. Nasz doradca dobierze moduły, które wyprodukują dla Ciebie tyle prądu, ile faktycznie potrzebujesz. Ta inwestycja z pewnością Ci się opłaci!